Bezgotówkowe metody płatności

Karta płatnicza

Karta płatnicza

Karta płatnicza to instrument płatniczy wydawany przez instytucje finansowe, najczęściej banki, które zwane są wydawcami kart. Karta służy do regulowania należności za nabyte towary i usługi w sklepach naziemnych i internetowych oraz do podejmowania gotówki z bankomatów. W momencie przeprowadzania transakcji wystarczy włożyć kartę do terminalu płatniczego (lub przybliżyć), podać kod PIN, zatwierdzić, a bank zajmie się całą resztą operacji, regulując zobowiązania klienta w stosunku do sprzedawcy oraz pomniejszając saldo naszego rachunku o odpowiednią kwotę.

Karty płatnicze mogą być wydawane przez banki, niebankowe instytucje finansowe lub takie podmioty, jak sieci handlowe, instytucje pośrednictwa finansowego, stacje paliw czy firmy telekomunikacyjne. Główne typy kart to karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid. Karty mogą być przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych (czyli firm udostępniających te instrumenty swoim pracownikom). Głównymi organizacjami płatniczymi, których logotypy są widoczne na kartach są globalne firmy takie jak Mastercard, VISA, a także Diners Club, American Express, JCB czy Union Pay. Te podmioty są właścicielami schematów płatniczych, w ramach których funkcjonują instrumenty płatnicze wydawane przez poszczególne instytucje. W niektórych państwach funkcjonują również operatorzy systemów kart na poziomie krajowym.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

Płatności mobilne

Płatności mobilne

Systemy płatności mobilnych umożliwiają dokonywanie płatności poprzez urządzenie mobilne – najczęściej smarfon lub tablet bez konieczności używania żadnych dodatkowych urządzeń. Są one możliwe dla klientów korzystających z usług banku lub instytucji płatniczej uczestniczących w danym systemie płatności mobilnych. Do autoryzacji płatności wykorzystuje się różne techniki np. technologię NFC, w którą są wyposażone smartfony czy jednorazowe kody generowane przez aplikacje mobilną. Różne systemy dają różne możliwości, ale ogólnie pozwalają na realizację transakcji finansowych w terminalach POS, bankomatach, maszynach samoobsługowych, opłatomatach czy wpłatomatach.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

Pay By Link

Pay By Link

Metoda płatności wykorzystywana głównie przez sklepy internetowe i serwisy aukcyjne, umożliwiająca dokonanie szybkiego przelewu za zakupy online. Po kliknięciu w odpowiedni link przenosimy się na stronę naszego banku, gdzie wystarczy zweryfikować dane dotyczące przelewu (są one wypełniane) i zatwierdzić transakcję stosowaną w danym banku metodą autoryzacji transakcji (np. kodem sms). Środki są automatycznie przekierowywane z rachunku Klienta na rachunek operatora płatności, który następnie (w różnych cyklach) przekazuje je do sklepu czy innego usługodawcy przyjmującego płatność.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

Karta płatnicza

Karta płatnicza

Karta płatnicza to instrument płatniczy wydawany przez instytucje finansowe, najczęściej banki, które zwane są wydawcami kart. Karta służy do regulowania należności za nabyte towary i usługi w sklepach naziemnych i internetowych oraz do podejmowania gotówki z bankomatów. W środowisku internetowym najczęściej na stronie sklepu podaje się  dane posiadacza karty, numer karty, datę ważności oraz kod CVV2 znajdujący się na odwrocie karty. Funkcjonują również karty wirtualne nie posiadające klasycznej postaci fizycznej. Karty płatnicze mogą być wydawane przez banki, niebankowe instytucje finansowe lub takie podmioty, jak sieci handlowe, instytucje pośrednictwa finansowego, stacje paliw czy firmy telekomunikacyjne. Główne typy kart to karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid. Karty mogą być przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych (czyli firm udostępniających te instrumenty swoim pracownikom). Głównymi organizacjami płatniczymi, których logotypy są widoczne na kartach są globalne firmy takie jak Mastercard, VISA, a także Diners Club, American Express, JCB czy Union Pay. Te podmioty są właścicielami schematów płatniczych, w ramach których funkcjonują instrumenty płatnicze wydawane przez poszczególne instytucje. W niektórych państwach funkcjonują również operatorzy systemów kart na poziomie krajowym.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

Płatności mobilne

Płatności mobilne

Systemy płatności mobilnych umożliwiają dokonywanie płatności poprzez urządzenie mobilne – najczęściej smartfon lub tablet bez konieczności używania żadnych dodatkowych urządzeń. Są one możliwe dla klientów korzystających z usług banku lub instytucji płatniczej uczestniczących w danym systemie płatności mobilnych. W przypadku internetu do autoryzacji płatności najczęściej wykorzystuje się jednorazowe kody generowane przez aplikacje mobilną, które następnie wpisuje się do odpowiedniego okna w przeglądarce internetowej podczas procesu zakupu.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

E-portfel (porfel elektroniczny)

E-portfel (porfel elektroniczny)

Rodzaj wirtualnego portfela, na którym przedsiębiorstwa i osoby prywatne mogą deponować pieniądze, dokonywać przelewów oraz odbierać środki pieniężne od innych użytkowników systemu lub rejestrować karty płatnicze, które następnie są obciążane daną kwotą podczas procesu płatności (w tej drugiej opcji środki nie są deponowane u operatora portfela). Aby skorzystać z usługi, trzeba się zarejestrować, a następnie zasilić e-portfel pieniędzmi z konta bankowego, karty płatniczą, lub też zarejestrować wybrane konto lub kartę płatniczą do obciążeń.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY

E-raty

E-raty

Raty online to formy płatności pozwalające kupującemu uzyskać szybką pożyczkę. Operator umożliwia Klientom bezpośredni dostęp do banku i wystąpienie o kredyt bankowy. Po otrzymaniu informacji z banku o udzieleniu kredytu, Operator gwarantuje natychmiastową wypłatę środków za sprzedane produkty czy usługi. Proces kredytowy przebiega najczęściej online z ograniczonymi formalnościami.

POKAŻ DOSTAWCÓW METODY